Здоров’я тіла та розуму

Поделись с подружками :

Санскритське слово «свастха» – «здоров’я» – складається з двох коренів, де «сва» це «я» і «стх» – «встановленість», тобто все слово означає «встановленість в собі», стан, де є внутрішня стабільність, опора на незмінне статичне, в якому «я» має опору. Отже, у здоров’я є два важелі: тіло та розум.

У «Сушрута Самхіті» (350 р. н. е.) дається таке визначення здорової людини: «Того, чиї доші знаходяться в балансі, чий апетит (Агні) хороший, чиї дхату (тканини) функціонують нормально, чиї мала (виділення) в балансі та чиї свідомість, розум і відчуття спов- нені блаженством – таку людину називають здоровою».

Сушрута Сутрастхан, 15.38

Для того щоб говорити про здоров’я згідно з Аюрведою,почнемо з визначення. Всесвітня Організація Охорони Здоров’я формулює це поняття як «стан повного фізичного, душевного та соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб або фізичних дефектів». Таким чином, сучасна медицина прийняла за основу древ- ній підхід, що стосується не лише тіла, а й душевного та соціального комфорту!

ТІЛО

Доші – це функціональні принципи, які пов’язані з першоелементами та які проявляють себе по-різному впродовж циклів життя: доба, сезони, навіть ритми засвоєння їжі.

Кожна людина з народження має свою пропорцію дош, яка проявляється в структурі тіла, особливостях метаболізму та в роботі каналів. Доші впливають на роботу ферментативних систем нашого організму (Агні), який, в свою чергу, забезпечує нормальне функціювання всіх тканин (самадхату). Згідно з Аюрведою тіло людини створене з 7 тканин та системи каналів, яка забезпечує дренаж і нормальний процес виведення продуктів метаболізму та нечистот. Збій у цій системі негативно відображається як на стані тканин, обмінних процесах, так і на всьому організмі.

Здоров’я тіла підтримується технологіями профілактики захворювань.

В Аюрведі є розділ, який називається «Кая Чікітца», – лікування внутрішніх органів, і є «Сватха Вріті» – система, яка підтримує ба- жання бути здоровим. Сучасна людини мала б більше орієнтуватися саме на знання про те, як правильно зберігати та підтримувати здоров’я. Тут можна виділити три напрямки:

1) Як правильно спати.

2) Який рівень фізичних вправ обрати.

3) Харчування.

Ці знання ми даємо індивідуально кожному на консультації, виходячи з конституції, віку та сезону.

Також до аюрведичних технологій належать спеціальні терапії, направлені на балансування дош:

синхронне виконання процедур має дуже важливий вплив на ті глибокі структури мозку, які мають найвищий рівень впливу на процеси регуляції нашого організму. Така синхронність дозволяє балансувати перш за все Вата дошу, яка швидко виходить з рівноваги та вносить розлад в роботу всього організму, включаючи ендокринну систему. Дисбаланс Вати є основним фак- тором виникнення дисбалансу і в подальшому хвороби.

Терапії Аюрведи дозволяють нормалізувати стан на гіпоталамо- гіпофізарному рівні та привести в баланс цю дошу. Через шкіру ми також впливаємо на обмінні процеси в тканинах організму та оживляємо марма точки, які є нашими контактними зонами з тонким рівнем.

Центральне місце в Аюрведі посідає курс очищення та омолодження організму на клітинному рівні, який називається Пакчаркарма. Це системний підхід до відновлення дренажних систем. В наших центрах ми рекомендуємо проходити курс періодично один-два рази на рік. Також дуже важлива для профілактики захворювань підтримуюча програма, коли людина робить певну процедуру один-два рази на тиждень, в залежності від сезону і стану, який ми постійно моніторимо. Програма підбирається індивідуально в залежності від результатів пульсодіагностики або апаратного методу на основі кардіоінтервалограми та оцінки варіабельності серцевого ритму, що дозволяє за основним індексом оцінювати здатність організму підтримувати хороший рівень балансування, бачити ресурс здоров’я.

Друга частина аюрведичного визначення здоров’я записана так: «Прасаннатмендріяманаха», що можна перекласти, як «той, чиї свідомість, розум та органи відчуттів наповнені блаженством». Тобто, виходить, що просто робити аналізи, вживати вітаміни і навіть робити процедури замало. Дуже важливо підтримувати в балансі психоемоційну сферу. Технологія Трансцендентальної медитації має у світі найбільше визнання та наукове обґрунтування. Це must have для сучасної людини, адже вона стосується перш за все тих, у кого катастрофічно не вистачає часу,
але є життєва потреба у стресостійкості, в адаптації організму. Це розумова техніка, якою займаються двічі на день по 20 хвилин, сидячи в зручному положенні з заплющеними очима. Кожен, хто навчається, надалі займається самостійно і одразу відчуває на своєму індивідуальному досвіді позитивний вплив у вигляді розчинення стресу та втоми, прямуючи до блаженства розуму та душі.

Таким чином, турбуючись про збереження здоров’я, людина має піклуватися як про здоров’я тіла, так і про здоров’я розуму (психоемоційної сфери), для чого досить легко використовувати перевірені тисячоліттями та сучасною наукою технології Аюрведи.


м. Київ, вул. Липковського, 16А
+38 (098) 27 452 97, +38 (044) 36 30 192 м. Київ, вул. Драгоманова, 40Е
+38 (044) 33 88 192, +38 067 192 00 22

www.ayurveda192.ua www.facebook.com/AYURVEDA192

Більше про медитацію: www.meditation.uaТЕКСТ: ВІКТОР МАЦИШИН 

Невропатолог, учитель Трансцендентальної медитації, лікар Аюрведи.

Поделись с подружками :