Нюанси гендерної рівності

Поделись с подружками :

В Україні згідно з прийнятим у 2005 році Законом «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків» та Конституцією проголошується «паритетне становище жінок і чоловіків у всіх сферах життєдіяльності». Проте у сучасному світі більшість стереотипів вимагають від чоловіка бути зобов’язаним щодо сімейних стосунків, але вони не завжди можуть реалізовувати свої права. Це викликає соціальні та психологічні проблеми.

Тато в декреті

Ми звикли до того, що декретна відпустка – це обов’язок жінки, а чоловіча справа – утримувати сім’ю, заробляти гроші. Проте законодавство передбачає можливість і батькові частково або повністю оформити відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Дані Мінсоцполітики свідчать, що тільки 2% чоловіків отримують соціальну допомогу по догляду за дитиною. Якщо порівняти з європейськими країнами, де цей показник сягає 20%, можна стверджувати, що випадки «чоловіків у декреті» в нашій країні поодинокі.

Для оформлення відпустки батько дитини надає своєму роботодавцю заяву, копію свідоцтва про народження дитини, довідку з місця роботи (навчання, служби) матері дитини про те, що вона вийшла на роботу до закінчення терміну своєї відпустки по догляду за дитиною. Якщо мати дитини не працює офіційно, батько в декрет піти не зможе. Аналогічна ситуація, якщо мати дитини має свій бізнес і зареєстрована фізичною особою- підприємцем.

ЗБЕРЕГТИ ЖИТТЯ

У створенні нового життя беруть участь дві людини – чоловік та жінка. Але згодом права чоловіка зазнають утиску, перевага завжди у жінки. Моделюємо типову ситуацію: жінка завагітніла.

З якихось причин вона хоче зробити аборт. Чоловік проти, готовий самостійно виховувати дитину. Але у нього немає жодних важелів впливу, щоб відмовити жінку від аборту, зокрема й правових. Аборт – це право жінки, оскільки це її тіло, яким вона може розпоряджатися на свій розсуд.

Нещодавно ЗМІ обговорювали випадок, коли американець Раян Меджерс пред’явив позов клініці абортів
в Алабамі, де його дівчина проти його волі зробила аборт на шостому тижні вагітності. Чоловік звинувачував клініку у заподіянні смерті. Даний позов був відхилений судом, який прийшов до висновку про відсутність протиправних дій з боку клініки і неправосуб’єктність дитини. Раян Меджерс заявляв, що таким чином хотів привернути увагу гро- мадськості до проблеми, коли батько не може зберегти життя дитині, навіть якщо він готовий повністю її виховувати і забезпечувати матеріально. 

ЖІНКА ТАКОЖ МОЖЕ СПЛАЧУВАТИ АЛІМЕНТИ...

Утримує дитину той з батьків, з ким проживає дитина. Інший з батьків сплачує аліменти. Сума стягуваних аліментів не є стабільною, вираховується в кожному окремому випадку, а коливається в залежності від віку дитини, стану здоров’я дитини та батьків, доходу батьків, наявності/відсутності на утриманні інших утриманців тощо, але у будь-якому випадку аліменти на сьогодні не можуть бути меншими від 889 грн. та не мають перевищувати суму в 17790 грн. (на одну дитину віком до 6 років) та від 1109 грн. до 22180 грн. (на одну дитину віком від 6 до 18 років ). На розмір аліментів впливають й інші чинники, наприклад додатковий розвиток дитини (відвідування гуртків, спортивних секцій) тощо. ...

І УТРИМУВАТИ ЧОЛОВІКА

Законодавством також передбачені права та обов’язки подружжя щодо утримання один одного, навіть і жінкою чоловіка.

У разі невиконання цього обов’язку чоловік, що потребує матеріальної допомоги, має право звернутися до суду з вимогою про надання аліментів від жінки, якщо вона спроможна їх надати. Це право зберігається і після розірвання шлюбу. Таке право має чоловік, який досяг пенсійного віку, встановленого законом, або є інвалідом І, II чи III групи; чоловік, у якого заробітна плата, пенсія та інші доходи нижчі за прожитковий мінімум; чоловік, з яким проживає дитина до досягнення нею трьох років (якщо дитина має вади фізичного чи психічного розвитку – до досягнення дитиною шести років); чоловік, з яким проживає дитина-інвалід.

Не має права на утримання чоловік, який негідно поводився у шлюбних стосунках, а також той, хто став непрацез- датним у зв’язку із вчиненням умисного злочину, якщо це встановлено судом.

Додаткова відпустка

На відміну від Норвегії, Ісландії, Великобританії, Португалії та низки інших країн в Україні батько дитини не має права взяти додаткову відпуску при народженні дитини, яка б оплачувалася роботодавцем. Тобто, якщо чоловік хоче побути вдома із сім’єю для догляду за новонародженим, то він може або взяти відпустку за власний рахунок, або ж частину щорічної основної відпустки. Нещодавно у Верховній Раді України був зареєстрований законопроект про внесення змін до законодавства, яким передбачалося право на десятиденну оплачувану відпустку батькові при народженні дитини. Однак, на жаль, він навіть не потрапив до сесійної зали на розгляд народним депутатам, а був відкликаний авторами.


Опіка над дитиною

При розлученні, коли виникає питання, з ким залишається проживати дитина та хто буде її опікувати, суди переважно залишають це право як привілей жінок, при цьому не має значення, чи був зареєстрований офіційний шлюб між батьками, чи ні.

Але згідно з Сімейним кодексом батько має рівні з матір’ю права на: виховання, утримання, сумісне проживання та спілкування з дитиною. Багато чоловіків буквально виборюють такі права.

Як реалізовувати та користуватися повною мірою своїми правами, передбаченими законодавством, залежить від волі й бажання кожно-го чоловіка, але в будь-якому разі насамперед повинні враховуватися інтереси самої дитини.

Коли у батька є можливість забезпечити дитині достатні умови для виховання, утримання, проживання та навчання, цілком реально, що рішення про визначення місця її проживання може буде ухвалене на його користь.


Можливості діалогу

Знаючи свої права та обов’язки, завжди є змога спробувати виважено досягти компромісу один з одним. Так, за допомогою адвоката можна укласти договір щодо виконання батьківських обов’язків стосовно дитини (спосіб та порядок сплати аліментів, участь кожного з батьків у вихованні дитини, визначення місця її проживання тощо). Такий договір можуть укласти батьки між собою і він обов’язково підлягає нотаріальному посвідченню.

Хочеться вірити, що чоловік і жінка, усвідомлюючи свої права, зможуть повною мірою ними користуватись, а у разі виникнення суперечок цивілізовано вирішувати проблеми шляхом домовленостей.ТЕКСТ: ГАННА КОНОВАЛОВА

Адвокат.
Поделись с подружками :