САКРАЛЬНА РОЗКІШ ВИШИВАНКИ

Поделись с подружками :

Українська вишиванка – справжня реліквія з багатовіковою історією, котра знаходить своє продовження в сучасності. Її носять голівудські й українські зірки, йдуть до шлюбу наречені в далеких країнах, одягають юнки на свій перший Віденський бал. Напередодні весняного свята головний редактор журналу «Натали» Ірина Трухачова зустрілася з творцем цієї фантастичної краси – відомим дизайнером Оксаною Полонець.


Оксано, ви щойно повернулися з Відня, де ваше розкішне українське вбрання сяяло на Віденському балу. Чим запам’яталася ця поїздка ?

Взагалі, це одна з найкращих робочих поїздок з колекцією, вона особлива. Бал був організований Товариством української молоді у Австрії «TУMA» з благодійною метою: зібрати кошти для молодих людей з малозабезпечених родин в Україні на навчання. Для нас то велика честь – долучитись до такої благо-родної справи. Наше завдання поля-гало в тому, щоб створити колекцію прекрасних суконь з вишивкою в українському стилі для дебютанток, дівчат українського походження.

З цим ми впоралися чудово, бо всі дівчата залишилися задоволені. Ми врахували індивідуальні параметри кожної юнки – а їх було 20, для того, щоб вони могли легко й зручно тан-цювати свій перший вальс.

Окрім цього, як і будь-яка дівчина, я мріяла потрапити на справжній бал. І мій перший бал відбувся у розкішному палаці Ferstel у самісінькому серці Відня. А те, що я мала нагоду презентувати свою колекцію суконь, – то взагалі подвійне щастя. Мрії збуваються!


Я знаю, що у вашому житті був період, коли ви створювали корсети. Як ви прийшли до вишиванок?

Мій шлях до вишиванок, непередбачуваний і цікавий, справді розпочався з пошиття корсетів. Корсети я почала створювати як конструктор, коли працювала у приватній компанії, що шила колекції весільних суконь. Я дуже любила цей предмет гардеробу перш за все за його можливості. Завдяки правильній конструкції та технології, корсет дає змогу формувати жіночу фігуру. Мені подобалося відшліфовувати лінії та доводити до їх бажаного результату. Коли я почала власну справу, продовжила працювати з весільним та вечірнім вбранням, зокрема й з корсетами. Ми оздоблювали їх ручним розписом розкішними квітами і вишивкою та розпису. Згодом ми створили колекцію жіночих та чоловічих вишиванок, і продовжуємо це робити.

У нашій студії 95% колекцій та індивідуальних за-мовлень – весільний, святковий і повсякденний одяг з вишивкою у національному стилі.


Сьогодні українська тематика, популяризація етнічного колориту в тренді. І ви, як ніхто, потрапляєте в тенденцію – створюєте вишуканий одяг в національному стилі. Чи зможете розкрити свій бізнес в цифрах? Скільки пошито і продано речей, у яких країнах їх носять?..

На сьогодні у нашій базі понад 4000 замовників у близько 35 країнах світу: США, Канада, Сінгапур, Малайзія, Таїланд, Туреччина, ОАЕ, ЮАР, у більшості країн Європи, в Аргентині, Мексиці та навіть у Бразилії й Болівії. За останні п’ять років – понад 20 презентацій бренду POLONETS було представлено у 12 країнах: США, Канада, Німеччина, Австрія, Греція, Італія, Швейцарія, Туреччина, ОАЕ, Таїланд, Малайзія та Сінгапур.

Як вважаєте, вишиванка не втратила своєї значущості, сакральності, адже її зміст сучасна мода трохи трансформувала, вона стала річчю в стилі кежуал – під джинси, кросівки?

Для українців вишиванка була й завжди залишиться предметом національної ідентифікації. Звичайно, сьогодення вплинуло на її сприйняття. Справді, цей предмет гардеробу зараз модно вдягати не тільки на свято, але й на повсякдень у поєднанні з іншими речами – і джинсами, і спортивним взуттям. Це нормально, бо ніщо не стоїть на місці, а набуває певного розвитку. У минулому кожна жінка власноруч вишивала одяг для всієї родини. Така робота могла тривати до двох років. Жінка вкладала всю свою любов і душу у створення одягу, бо робилось це для близької людини і ніколи не на продаж. Саме тому вишиванки набували оберегового значення, бо мали позитивну енергетику матері як берегині роду. Зараз дуже рідко зустрінеш сучасну жінку, яка власноруч вишиває одяг собі та своїй родині. Натомість прийшли передові технології, які дають змогу прискорити процес створення одягу та зробити його доступнішим. Сучасні вироби з вишивкою – радше предмет моди та декоративного мистецтва. Дизайнери виводять на новий етап українську культуру і надають нового дихання традиційним речам.

Ваші вишиванки – справжній витвір мистецтва. Розкажіть про їх виготовлення: матеріали, візерунки, фактури...
У моїх колекціях переважно весільне та вечірнє вбрання. 

Цей напрямок надає мені широкого простору для творчості та польоту фантазії. Здебільшого я використовую натуральні тканини (шовк, бавовна, льон, кропива) та оздоблюю вишивкою з бавовняних ниток і шовковистої віскози. Розкішний ефект від поєднання напівпрозорих делікатних матеріалів (шифон, органза, маркізер) та фактурних ниток досягається завдяки спеціальним технологіям, що дозволяють вишивати на тонкій тканині грубими нитками й створювати 100-відсотковий ефект ручної вишивки.

Хто найчастіше ваш клієнт – турист, який бажає привезти частинку нашої країни, чи українець, який шанує традиції?
Найчастіше наш клієнт – емігрант-українець, котрий хоче привезти до своєї домівки частинку рідної України. Але іноземці, коли бачать колорит і розкіш україн-ської вишивки у сучасному виконанні, не можуть встояти і замовляють щось таке особливе, на згадку. На мій подив, маємо досить значну частину клієнток – наречених з різних куточків світу, особливо з США та Канади. У минулому році до нас приїздила наречена з Бразилії. Спеціально за весільною сукнею. Це дуже приємно, що своєю творчістю я маю можливість розповідати світові про українське культурне надбання.

Бували випадки, коли замовник приносив ескіз, який ішов урозріз з вашим баченням речі? Доводилося коли-небудь відмовляти клієнта? Клієнту відмовляти не доводилося, бо ми завжди намагаємось пояснювати й знаходити компроміс. Зазвичай замовники приходять до нас з високим рівнем довіри, як до фахівців своєї справи, і завжди радяться, як краще зробити. Тим паче, що ми створюємо колекції готового одягу, і дівчатам це допомагає досить швидко вибрати модель сукні.

Хто з українських або зарубіжних артистів має в колекції костюми від Оксани Полонець?
Багато хто з українських артистів і відомих осіб мають у гардеробі та вдягають сукні від Полонець. Це Ольга Сумська, Ірина Білик, Руслана, Катерина Бужинська, Оксана Білозір, Наталія Шелепницька, Оксана Пекун, Юлія Войс, Ан-желіка Рудницька та багато інших.


Сьогодні, щоб бути в тренді, потрібно змінюватися, вступати в колаборації, придумувати щось нове. А чим ви плануєте дивувати своїх клієнтів?

Звісно, швидкоплинний час сучасного світу вимагає постійного руху та розвитку, інакше ти просто залишишся осторонь і зникнеш. У моїй роботі й творчості також відбуваються значні зміни. Я планую оновити склад колекцій і методи презентацій, додати лінію дитячого одягу та розширити асортимент жіночого. У майбутніх колекціях ви побачите більше сучасних рішень, більше стилізації та орієнтир на модні тенденції. Продовжую навчатися новому, знайомитися зі світовими дизайнера-ми та переймати досвід. Багато подорожую, це дає мені змогу розширювати світогляд, генерувати ідеї. Зовсім скоро планую розпочати навчання у Парижі, знайоми-тися з роботами фахівців французьких будинків моди та привезти до України нові розкішні ідеї.


Поделись с подружками :