СПЕЦПРОЄКТ: Торжество фемінізму

Поделись с подружками :

З ОДНОГО БОКУ, СКЛАДНО ЗНАЙТИ В СУЧАСНОМУ СУСПІЛЬСТВІ ТЕРМІН, ЯКИЙ БУВ БИ ТАК ВІДОМИЙ НАЙШИРШИМ ВЕРСТВАМ НАСЕЛЕННЯ. З ІНШОГО – МАЛО ХТО ПРАВИЛЬНО РОЗУМІЄ ЦЕЙ ТЕРМІН І ЗДАТНИЙ ЧІТКО ПОЯСНИТИ БАЗОВІ РЕЧІ, ПОВ’ЯЗАНІ З ЦИМ ЯВИЩЕМ.


ВАЛЕНТИН КІМ

Психолог-консультант, бізнес-тренер, співзасновник консалтингової групи PsyFi.

Фемінізм сприймається і як загроза традиційним цінностям, і як новий виток сексуальної революції, і як ідея звільнення значної частини населення (не лише жінок) від зашкарублих і несучасних рольових моделей стосунків. Величезна кількість жінок – затяті противники фемінізму. Як і величезна кількість чоловіків вважають його абсолютно прийнятним і навіть необхідним. Під ідеї фемінізму прив’язують і відверту мізандрію (ненависть до чоловіків), і сексуальний протекціонізм, і позитивну дискримінацію.

Але чи справді прийдешнє торжество фемінізму неминуче? Соціальна психологія виділяє три ключові моменти, що підтверджують це.

Економічний фактор

Економіка завжди була одним із найпотужніших чинників, що змінюють взаємини статей.

1. У сучасному економічному розподілі частка сфери послуг значно перевершує сфери виробництва. Традиційні заводи і фабрики з нормованим робочим днем, важкою працею і чіткою ієрархією підпорядкування відходять у минуле. Сфера послуг постіндустріального суспільства надає нові можливості, які набагато більше підходять жінкам, ніж індустріальні відносини. Можна і на роботу влаштуватися, і власний бізнес заснувати, навіть сидячи в декреті.

2. Суспільство зацікавлене в активному залученні жінок до праці. Чим більше працівників, тим більша економіка. Традиційні патріархальні відносини хороші лише для сільської праці. Промислові держави навіть таких регіонів, як країни арабського світу, не можуть дозволити собі тримати жінок тільки як домогосподарок. Виняток становлять або зовсім відсталі співтовариства, або відверто ресурсні економіки з нечисленним населенням.

3. Сучасна економіка заснована переважно на споживанні. Чим більше активних споживачів товарів або послуг, тим швидше крутяться шестерінки успішного економічного механізму. Багато галузей, що приносять мільярдні прибутки, ґрунтували-ся виключно на жіночому споживанні. І мова тут навіть не про виробництво косметики або жіночого одягу.

Візьмемо, наприклад, автопром. На зорі технічної революції, коли масове виготовлення автомобілів було розраховане виключно на чоловіків, їх головним кольором був чорний. Іноді білий і червоний, але тільки для особливих випадків і тільки для сегмента багатіїв. Коли жінки стали масово отримувати права і купувати автомобілі, ми одразу побачили все кольорове розмаїття на наших дорогах. Але ж це не просто фарба іншого кольору, це стимул для розвитку хімічної промисловості з її барвниками і лаками, це виникнення і розширення дизайнерського бізнесу, це формування нових моделей, які були неможливі в скупому і раціо-нальному чоловічому автосвіті.

Загалом, сучасна економіка не тільки потребує жінок, як активних учасників товарно-грошових відносин. Сучасна економіка неможлива без жінок.


Біополітичний фактор

У всі часи політика була пов’язана зі статевим питанням. Чоловіча гендерна модель використовувала постулат сили у вирішенні політичних і міжнародних проблем. Безумовно, вміння домовлятися притаманне чоловікам не менше, ніж жінкам. А серед жінок вистачає таких агресивних інтервентів, що багато чоловіків нервово курять в стороні, боячись потурбувати цих «мужиків у спідниці». Проте активна участь жінок у міжнародній політиці привносить більш м’який і договороспроможний формат міжнародної взаємодії.

Соціокультурний фактор

Сучасний шлюб переживає не найкращі часи. Традиційна сім’я «мама, тато, я» трансформується на тип «жінка і її діти». Розлучення стає не сімейним горем, а логічним наслідком дедалі більшої кількості взаємин. Причому обоє можуть
бути прекрасними людьми, просто їм буде краще окремо. Дивлячись на таку логіку, наші предки крутили б пальцем біля скроні.

Все частіше новим типом сімейних стосунків є так звана «серіальна моногамія». Це коли дітей народжуєш з одним партнером, виховуєш з другим, а старість зустрічаєш з третім. Ну і не виключені проміжні станції з партнерами для саморозвитку, для відпочинку і ще для бозначого. Триватиме така практика чи кане в Лету – невідомо. Але криза сім’ї очевидна.

Ось ми і приходимо до торжества і неминучості фемінізму. Економіка, біологія, політика і рольова гармонія створюють умови, в яких ідея фемінізму стає не альтернативою класичному чоловічому світу, а його логічним продовженням.

Але, звісно ж, ніякі зміни неможливі без зламів і трагедій. Звичка слідувати життєвим сценаріям своїх предків неминуче робить нас некерованими. Змінився життєвий ландшафт, змінилося покриття наших життєвих шляхів, змінилося паливо наших духовних двигунів. Змінюється все! І позиція опору або неприйняття призводить лише до марної трати сил і обмеження можливостей, якими наповнене сучасне життя!


Поделись с подружками :